Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

5 apo 6 doza në një shishe të Pfzizer? Suedia merr vendimin drastik, pezullon pagesat për kompaninë

Suedia bëhet një nga vendet e para, e cila ka ndaluar pagesat për vaksinën e Pfizer, duke kërkuar sqarim për numrin e vërtetë të dozave të vaksinës në secilën shishe.

Lajmi raportohet nga mediat vendase, të cilat janë ndalur më në detaje te ky konflikt. Kompania, do të duhet të kishte ngarkuar gjashtë doza në secilën shishe, ndërsa fillimisht mendohej se vetëm pesë doza mund të nxirreshin prej sasisë.

Stokholmi kërkon që Komisioni Evropian dhe Pfizer të arrijnë një sqarim përfundimtar mbi numrin e dozave që ka në secilën shishe, ndërkohë që një problem tjetër i madh është edhe koha kur do të mbërrijnë vaksinat në secilin shtet.

“Kjo është e papranueshme. Nëse një vendi i jepen vetëm pesë doza, ai ka marrë më pak doza për të njëjtin çmim,” i tha koordinatori suedez i vaksinave Richard Bergstrom gazetës “Dagens Nyheter”.

“Ne i thamë kompanisë që duhet të presim për faturat derisa të sqarohemi”, tha kryepidemiologu suedez Anders Tegnell, ndërkohë që ndaj Pfizer ka pasur kritika të forta dhe në Itali. Për momentin kompania ka ndalur eksportin drejt shteteve të Europës, duke dalë në këtë mënyrë nga marrëveshja që kishte arritur me to.

(E.K/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.