AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

15-vjetori i krijimit të LSI-së, thirrja e Kryemadhit: Bojkotoni produktet e oligarkëve, bleni në dyqanet e lagjeve

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Krymadhi gjatë një fjalimi të organizuar me rastin e 15-vjetorit të krijimit të kësaj partie, foli qartë mbi krizën e thellë poltike dhe ekonomike që ka përfshirë vendin duke akuzuar kryeministrin Rama për këtë shkak.

Kryemadhi iu bëri thirrje shqiptarëve dhe anëtarëve të LSI-së të mos blejnë tek dyqanet e oligarkëve, por tek dyqanet e vogla. Më tej Kryemadhi deklaroi se e majta shqiptare është shkatërruar nga e Rilindja, pasi ka shkelur të gjitha parimet e së majtës.

“Do të punojmë të gjithë së bashku për të ndaluar numrin e madh të të rinjëve që po ikin në mënyrë të vrullshme. Arsimi i të rinjëve në kushte sa më optimale është baza për një shoqëri të shëndetshme. Si një opozitë e bashkuar kemi kundërshtuar çdo koncesion.

Sot nuk jemi në parlament. Sistemi oligarkik i Edi Ramës nuk mundëson një debat demokratik. Ne kemi protestuar fuqishëm. Jemi përpjekur që të bindim shqiptarët. Ju bëj thirrje të gjithë shqiptarëve që ushqimet mos ti blejnë në qendrat e mëdha të tregtarev të oligarkëve, por në dyqanet e vogla. Veshjet mos ti blejnë në qendra tregtare, por në dyqanet e shqiptarëve që me taksa po i mbyllin bizneset. Vëtëm kështu ne mund të fillojmë një lloj revolucioni shpirëtër për të ndihmuar ekonominë. Situata është e paprecedentë dhe vendi është në një krizë të madhe politike.

Makineria e propagandës ka filluar që të pëlcasë. Shqiptarët po shohin sesi Rilindja nuk ka asnjë lidhje me të majtën shqiptare. Do të mbahet mend si tradhëtarja më e madhe e të majtës shqiptare. Ajo ka shkelur shtetin social dhe mundësitë e barbarta. Qyetari i thjeshtë është i papërfqësuar. Sot vendi është në një sistem oligarkik. Raporti tregoj qartë se shteti ka rënë totalisht.

Rama është shkaktari kryesor i kësaj katastrofe. Ndaj ne do të rikthejmë shpresën dhe besimin tek e majta dhe të nxjerrim vendin nga bakatu ku e ka futur Edi Rama vendin. Duhet të bëhet vetting për poltikanët, të përfundoje Reforma në Drejtësi.”– u shpreh Kryemadhi.

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *