Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

14 vende dhe shefi i OBSH-së akuzojnë Kinën për fshehjen e të dhënave nga hetimi i origjinës pandemike

Në një deklaratë të përbashkët, Shtetet e Bashkuara dhe 13 qeveri të tjera, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Australinë dhe Korenë e Jugut, shprehën shqetësime në lidhje me qasjen e kufizuar të studimit.

Bashkimi Evropian publikoi deklaratën e tij, duke shprehur të njëjtat shqetësime në gjuhë pak më të butë. Kritikat janë pasuar nga pranimi i Drejtorit të Përgjithshëm të OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus, që hetuesit u përballën me probleme gjatë misionit të tyre katër-javor në qytetin qendror kinez të Wuhan, ku koronavirusi u zbulua për herë të parë në dhjetor 2019.

Në një konferencë për shtyp të martën, Tedros duket se kundërshtonte gjetjet qendrore të studimit duke sugjeruar teorinë se virusi u përhap aksidentalisht nga një laborator i Wuhan edhe pse raporti vuri në dukje se një mundësi e tillë ishte “jashtëzakonisht e pamundur” dhe nuk rekomandoi më tej hulumtim mbi hipotezën.

Hetimi i OBSH-së, i kryer më shumë se një vit pas shpërthimit fillestar, u bë nën vëzhgim intensiv që nga fillimi. Disa shkencëtarë dhe qeveria amerikane kanë vënë në dyshim pavarësinë dhe besueshmërinë e studimit, duke ngritur shqetësime mbi ndikimin e qeverisë kineze. Pekini, ndërkohë, ka akuzuar Uashingtonin dhe të tjerët për “politizimin” e origjinës së virusit.

Pas vonesave të përsëritura, raporti i OBSH-së, i përpiluar nga një ekip ekspertësh ndërkombëtarë dhe homologët e tyre kinezë, u lëshua më në fund të Martën.
Raporti siguron një ekzaminim të hollësishëm të të dhënave të mbledhura nga shkencëtarët dhe autoritetet kineze nga ditët e para të pandemisë, por ofron pak depërtim të ri ose gjetje konkrete se ku dhe si përhapet virusi te njerëzit.
Kina ka refuzuar me forcë çdo kritikë ose faj që lidhet me trajtimin e saj të pandemisë.

Ministria e Jashtme kineze tha në një deklaratë të martën se Kina ka qenë gjithmonë “një mbështetëse për kërkimin shkencor global mbi burimin e virusit dhe rrugët e transmetimit të tij”.

Deklarata e përbashkët e së martës, e nënshkruar nga SH.B.A. dhe aleatët e saj, njohu “punën e palodhur” të ekspertëve të OBSH për të kuptuar se si filloi pandemia, por gjithashtu ngriti pyetje mbi kohën dhe pavarësinë e raportit.
“Është po aq thelbësore që të shprehim shqetësimet tona të përbashkëta se studimi i ekspertëve ndërkombëtarë mbi burimin e virusit SARS-CoV-2 u vonua ndjeshëm dhe nuk kishte qasje në të dhëna të plota, origjinale dhe mostra.”

Qortimi publik nga SH.B.A. dhe të tjerët thekson më tej vështirësinë e kryerjes së kërkimit shkencor transparent dhe të pavarur mbi origjinën e virusit, i cili ka infektuar më shumë se 128 milion njerëz dhe ka vrarë mbi 2.8 milion në të gjithë botën, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.