Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetEkonomiFlashTe FunditTe Gjitha

Sa shpenzojnë shqiptarët për ushqime? Tre herë më shumë se vendet e BE-së

Jetesa në Shqipëri dhe kostot e saj janë diskutuar mbrëmjen e së hënës në emisionin “Opinion”. Njëkohësisht për të parë standardet e jetesës në Shqipëri janë sjellë edhe tabela krahasuese me vendet e rajonit.

Përmes shifrave të publikuara në emision, është bërë krahasimi i shpenzimeve kryesore të shqiptarëve me vendet e Bashkimit Europian.

Nga tabela vërehet se shqiptarët shpenzojnë thuajse 3-fishin e banorëve të BE për ushqim dhe pije joalkoolike, ndërsa bie në sy se për këto shpenzime shqiptarët përdorin 41.3% të të ardhurave të tyre.

Ndërkohë në vendet e BE janë më të larta kostot që lidhen me mirëmbajtjen e banesave apo transportin.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *